Profile Photo

Kabrist välja: Raspberry Pi puutetundlik ekraan

Raspberry Pi puutetundlik ekraan

Raspberry Pi üheks eeliseks on just tema mõõtmed. Seetõttu siduda Raspberry Pi lauaarvuti kohaselt suure monitori, statsionaarse hiire ning klaviatuuriga võtab mikroarvutilt kindlasti üksjagu võimalusi vähemaks. Seda enam, et uuel Raspberry Pi 3 mudelil on juhtmevaba arvutivõrku ühendamise võimalus vaikimisi kohe olemas. Kõik tehnilised näitajad rõhuvad justkui mobiilsusele… Raspberry Pi puutetundlik ekraan, mis on spetsiaalselt Raspberry Pi-le kavandatud ning disainitud oleks üheks heaks võimaluseks seda ellu viia. Vabaneda ülearustest juhtmetest on samm, kuhu enamus tehnoloogia soovib jõuda. Tänu HITSA-le sain ühte ka puutetundliku ekraani veidi katsetada.

raspberry-pi-puutetundlik-ekraan-01

 

Tehnilised näitajad

  • Mõõtmed: 194mm x 110mm x 20mm
  • Nähtav ala 155mm x 86mm (diagonaal 7’’)
  • Resolutsioon 800×400 pikselit
  • DSI (Display Serial Interface) pordi ühendus Raspberry Pi
  • Virtuaalne klaviatuur

raspberry-pi-puutetundlik-ekraan-02

Raspberry Pi ekraanikomplekte liigub erinevates kokkupanemis astmetes. Nii on osadel versioonidel adapterplaat distantspuksidega (nr. 1)  ning kaabliga (nr. 6) juba ekraani külge kinnitatud, teistel on see töö jäetud kasutaja teha.

NB! Seda pilti kasutan ka allpool. Viitan seadme konkreetsele osale sulgudes oleva numbriga.

Puutetundliku ekraani ühendamine Raspberry Pi-ga

Puutetundliku ekraani saab ühendada lintkaabliga DSI pordi kaudu. Enne lintkaabli ühendamise tuleb platmassist pesalukustus (nr. 4) üles kergitada. Peale lintkaabli sisse lükkamist tuleb kindlasti see uuesti kinni suruda. Kaabli paigaldamisel veendu, et lintkaabli ühendusklemmid jääksid üles poole.

raspberry-pi-puutetundlik-ekraan-04

Enne lintkaabli teise poole kinnitamist kinnita kindlasti Raspberry Pi mikroarvuti kaasas olevate kruvidega distantspukside külge. Ekraaniga kaasas olev lintkaabel on väga lühike ja seepärast ilma kinnitamata ei ole soovitatav süsteemi  käima panna, sest väiksemgi plaatide liikumine võib seadmed rikkuda. DSI kaabli kaudu liigub  ainult informatsioon. Ekraani toitevarustust võib lahendada mitut moodi:

  • GPIO ühenduse kaudu. Sõltuvalt operatsioonisüsteemist võib ühendusskeem olla erinev. Raspbiani kasutades piisab kahest juhtmest – 5V ja GND (nr. 3). Windowsi 10 IoT puhul tuleb kõik ekraani 5 pinni Raspberry Pi-ga ühendada. Kuidas täpsemalt skeem välja näeb räägime teinekord.
  • USB kaudu. Siin on kaks võimalust – ühendada ekraani adapterplaadi USB pesa (nr. 2) voolu saamiseks Raspberry Pi microusb pistikusse või kasutada  puutetundliku ekraani microusb (nr. 5) laadimispistikut.

Kõige suurema voolutarbimise võimalusega paistab olema variant, kus Raspberry Pi puutetundlik ekraan saab toite mikorarvutilt eneselt. Selline kooslus läks käima isegi 1A 2200mAh akupangaga, kuid ekraani paremale küljele vilksatas aeg-ajalt kollane pikse märk. Arvatavasti andis seade teada, et on “alatoidetud”. See on ka loogiline, sest uuel Raspberry Pi 3 on soovitud kasutada 2.5A microusb laadijat.

Ekraani seadistamine

Pildi pööramine

Ekraanil puudub akseleromeetri andur (ekraani pööramisel jääb ekraanil olev pilt samasse asendisse). Vaikimisi on pööratud pilt selliselt, et Raspberry Pi voolujuhe jääb ekraani allae. See pole aga kuigi hea lahendus. Pildi pööramiseks tuleb faili  /boot/config.txt lisada rida

Virtuaalse klaviatuuri lisamine

Käsurealt tuleb käivitada käsk

Kui on värske Raspbiani paigaldus, siis tuleks kindlasti operatsioonisüsteem enne ära uuendada käskudega

Pärast restarti võib juhtuda, et virtuaalne klaviatuur ei ilmunudki Raspbiani menüü alt Menu -> Accessories ->Keyboard nähtavaks. Sellisel juhul tuleb menüüst valida Preferences->Main Menu Editor ning proovida Keyboard nimeline menüüpunkt nupu “Move Up” abil üles poole kergitada.

raspberry-pi-puutetundlik-ekraan-05

Vaikimisi klaviatuuril puuduvad täpitähed. Selleks tuleks keyboard.xml faili kohandada. Vaikimisi seadistuse juures asuvad virtuaalse klaviatuuri failid /usr/share/matchbox-keyboard.

raspberry-pi-puutetundlik-ekraan-06

Soome keele klaviatuuri asetuse saamiseks tuleb fail keyboard-fi.xml  asendada keyboard.xml failiga või teha enda kodukataloogi alla .matchbox kataloog ning kopeerida uus klaviatuuriseadistus sinna.

PS!

Kui soovid ennast Raspberry Pi võimalustega rohkem  kurssi viia, siis  on olemas täiesti tasuta Raspberry Pi koolitus algajatele.

 

 

 

No comments, be the first one to comment !

Lisa kommentaar

Shift LTD 2017

Sisene

Registreeri

GOOGLE LOO KASUTAJAKONTO
LOO KASUTAJAKONTO Back to login/register
X